פנטזיה בפסיפס

תערוכת יחיד “פנטזיה בפסיפס” הגלריה העירונית בבית “יד לבנים, רעננה ספטמבר 2008

מתוך הקטלוג של התערוכה: ” המילה פסיפס ביוונית פירושה : חלוק נחל . חלוקי נחל שימשו ביוון העתיקה לריצוף. מוזיאקה שהיא מילה נרדפת לפסיפס מקורה מלטינית מ-OPUS MUSIVUS= מלאכת המוזות. מאוחר יותר במאה ה_4 לספירה כבר נפוץ היה השם בלטינית:OPUS =אבן קטנה ריבועית .

אמנות זו של חיפוי רצפה וקירות בעזרת אבנים טבעיות קטנות או אבני זכוכית {תזרות} נפוצה בתקופת האימפרייה הרומית במבנים ציבוריים ובבתי עשירים . הפסיפסים תארו סצינות מיתולוגיות , צייד,דייג,חקלאות,משחקים,קרקס או סתם כאלה מחיי יום יום בתקופה הביזנטית עוטרו כנסיות {כולל תקרתן} בדגמים הנדסיים או צמחיים באמנות הפסיפס. ומאוחר יותר גם בסצנות מהתנ”ךומהברית החדשה, בדרך זו השרישה הכנסייה לכל מאמין {גם זה האנלפבתי} את דתה החדשה בדרך החזותית הקלה והאטרקטיבית ביותר .
בארץ ישראל נתגלו כאלף רצפות פסיפס. כמעט כולן מהתקופה הביזנטית{מאות 4-7 לספירה} באלה שנחשפו בבתי כנסת מתוארים דגמים צמחיים ,גיאומטריים, בעלי חיים, סצנות מקראיות וסמלים יהודיים.
בתקופת הרנסנס דעך מקומו של הפסיפס ואת מקומו תפסו ציורי הקיר {הפרסקאות} לתחייה מחודשת זכתה אמנות הפסיפס במאה ה-20 בעיקר בזכות יצירותיו של האמן הספרדי אנטוניו גאודי {Antoni Gaudi} .והאומנים ניקידה סיינטפאל {NikideSaintPhalle} והונדרטווסר {Hundertwasser}.

מגוון יצירותיה של איילת סלע המוצג בתערוכה זו מושתת על ידע נרחב ומיומנות גבוהה שלה בטכניקות חדשניות ומקוריות בתחום הפסיפס,כמוגם בפיסול קרמי ,בעיצוב,בעיסת נייר ובעבודת תכשיטנות.
בנוסף על החומרים המוכרים והמקובלים באמנות זו-תזרות עשויות קרמיקה, אבן טיבעית, וזכוכית,משולבים בחלק מעבודותיה צדפים,חרוזים,חלקי תכשיטים,ואובייקטים קרמיים אותם היא מכינה במו ידיה, או כאלה אותם ליקטה במהלך השנים במסעותיה ברחבי העולם, פרחי זכוכית ,מיניאטורות מפוצלן,קריסטלים ודקאלים מרהיבים וססגוניים. יצירותיה התלת ממדיות מציגות מספר מוטיבים: מיכלים בעלי צורה אמורפית ,דמויות נשיות עוטות מחלצות אופנתיות ,צמחי מיים ,קונכיות,כוכבי ים, דגים דמיוניים, דו חיים וטבע דומם. לצידן מוצגים מקטעי פסיפס השאולים מתוך היצירות התלת מימדיות כשהם מעוצבים בפורמט דו ממדי מוקטן.

המוטיבים אצל סלע אף פעם לא יחזרו על עצמם . יש והם גיאומטריים,יש והם יהיו צמחיים או שילוב של השניים. לעיתים תהליך עבודתה יהיה ספונטאני –אסוציאטיבי לעיתים הוא יוגדר מראש. בכל יצירה ויצירה תתגלה הפתעה או סוג של מיסתורין אשר יתבטאו באופן התאמת הגוונים החומרים המרקמים שילוב האובייקטים המוכנים או בפרשנות האישית אותה תתן לנושא כפועל יוצא מכך עבודותיה תהיינה ממסוגננות וחושניות מעין כמותן.

תערוכת יצירות הפסיפס של אילת סלע מציגה , בפעם הראשונה בגלריה העירונית ברעננה , מדיום זה, הזוכה בעשור האחרון בישראל בדומה לעולם כולו להכרה כתחום אמנותי –עיצובי מן המעלה הראשונה בקרב האומניות הפלסטיות”

האוצרת של הגלריה העירונית “בית יד לבנים” הגברת אורנה פיכמן

טלפון בסטודיו:  09-7482642

טלפון נייד: 052-3973781

דוא"ל:ayelet5007@gmail.com
מוזמנים לכתוב לי