סיפור- מסגרת

תערוכה :סיפור- מסגרת הגלריה העירונית “בית יד לבנים” רעננה מאי-יוני 2012 אוצרת עיריית רעננה הגברת אורנה פיכמן

2014-03-13-12.00.03מתוך הקטלוג הסיפור הנבחר שם היצירה שלי ” העיר דומה לשמש” פרנץ קפקא :

” מפגש בין חומר ורוח, בין יצירת אמנות פלסטית לבין טכסט כתוב מהווה את הבסיס לתערוכה :”סיפור-מסגרת” המוצגת בגלריה העירונית רעננה לרגל פסטיבל “על כנפי הדימיון” ושבוע הספר .

עשרים אומנים ואמניות לוקחים חלק בתערוכה ומציגים בה יצירות אמנות במגוון טכניקות ומדיומים אליהן נלווה טקסט . חלקם כתבו את הטקסט בעצמם, חלקם ציטטו מתוך כתבי מחברים ידועים ויש אשר חברו לאנשי עט שכתבו עבורם את הטקסט.”

“שילוב כתב ביצירות אמנות הוא תופעה המאפיינת אמנים וזרמים שונים באמנות המודרנית . באמנות הישראלית של העשורים האחרונים נקשר גם לזיקה של זו אל המסורת היהודית . המקדשת את הלשון והספר .

שילוב כתב ביצירות אמנות הוא תופעה המאפיינת אמנים וזרמים שונים באמנות המודרנית באמנות הישראלית של העשורים האחרונים נקשר גם לזיקה של זו המסורת היהודית המקדשת את הלשון והספר

שילוב כתב ביצירת אמנות פלסטית מהווה את היסוד עליו מושתתת האמנות המושגית המכונה בלעז :אמנות קונספטואלית ” המעמידה בראש מטרותיה את התפיסה הרעיונית של היצירה כקודמת לסגנון האסתטי –פורמאלי של התוצר החזותי . האמנות הקונספטואלית מרחיבה את המדיום האמנותי אל אפיקים חדשים כשכל דרך וכל חומר המתאימים לביצוע הרעיון נתפסים כרלוונטים . האמנות הקונספטואלית מבקשת לבטל את ההפרדה בין שדה האמנות לחיים עצמם וכך היא הופכת להיות מרובדת במשמעויות ניתנת לפרשנויות שונות וערכה נמדד ביכולתה לסייע בהבהרת מושגים ורעיונות או בערעור הגבולות התפיסתיים של החברה .”

” ניכוס טקסט ספרותי ,פואטי,דתי,פילוסופי, כזה הנקשר למוסר לגבולות חברתיים או לבחינה מחודשת של מה שנתפס כמובן מאיליו – מתאר פרקטיקות אמנותיות נפוצות מאוד באמנות המושגית ובאמנות הפוסט מודרנית , המאפיינןת את רוב עבודות האמנות המוצגות בתערוכה “סיפור – מסגרת”

אנו הצופים ביצירות אמנות אלה מוזמנים לקרוא את הטקסט הכתוב עליהן או הנמצא לצידן ולחפש את ההקשרים היכולים להתקיים בינו לבין הדימוי האם ההקשר יבטא התאמה בין הכתוב לבין המתואר האם יווצר ביניהם חוסר התאמה או אבסורד האם יספק הטקסט פרשנות תיאור ומידע על הדימוי האם ירקם בין הטקסט לדימוי קשר

מורכב חידתי לא חד משמעי או שמא יווצר חוסר בהירות בו הטקסט לא יהיה בהכרח קשור לדימוי אך גם לא לגמרי מנותק ממנו מצב בו יתעורר אצלנו הצופים קוראים רצון להעמיק את המחשבה ולהפתח אל עבר מגוון פרשנויות .

ואולי כול אחד מההקשרים האלה שבין טקסט לדימוי אותו נחפש יהווה את המטרה לשמה מוצגת תערוכה זו והיא להוביל אותנו אל עולמם המורכב העשיר הייחודי והנפלא כל כך של האמנים הסופרים והמשוררים?”

הסיפור הנבחר : העיר דומה לשמש – פרנץ קפקא

אילת סלע העיר דומה לשמש ,עיסת נייר בעבודת יד ,פסיפס זכוכיות ,מוטות זכוכית ,סמאלטי , קרמיקה בעבודת יד שרופה בתנור קוטר:100ס”מ עומק6 ס”מ

הטקסט: “העיר דומה לשמש ,במעגל אמצעי כל האור,הוא מסנוור ;אתה הולך לאיבוד,אינך מוצא את הרחובות ולא את הבתים , משעה שנכנסת פנימה אינך מתקדם עוד, פשוטו כמשמעו בטבעת רחוקה יותר , גדולה הרבה יותר,עדיין צפוף,אבל כבר אין שם אור שמוקרן בלי הפוגות .יש סמטאות חשוכות ,פסאזים חבויים , ואפילו ככרות קטנות מאוד שעומדות בדמדומים ושורה בהן קרירות. ויש עוד טבעת גדולה אף יותר ,וכאן האור כבר מפוזר כל כך שצריך לחפש אותו,שטחים גדולים של העיר שרויים כאן רק באור קלוש אפור וצונן, ואז באים סוף סוף

המרחבים הפתוחים ,גונם כגון שלהי הסתיו, עמום,עירום, אפילו ברק רחוק אינו מפלח אותו כמעט לעולם”

טלפון בסטודיו:  09-7482642

טלפון נייד: 052-3973781

דוא"ל:ayelet5007@gmail.com
מוזמנים לכתוב לי